OPÁL

Přírodní opál

ALEBO O AKÝ KAMEŇ SA JEDNÁ, A AKÉ MÁ VLASTNOSTI?

Opál je minerál, ktorý je radený medzi drahokamy. Jedná sa o zlúčeninu kremeňa s vodou (SiO2.nH2O). Vďaka svojmu jedinečnému vzhľadu je veľmi často zasadzovaný práve do šperkov. Opál sa v prírode vyskytuje v niekoľkých farbách - v bielej, žltej, ružovej, modrej, zelenej, oranžová a červenej, ktorá je označovaná ako ohnivý opál.

VZNIK, VLASTNOSTI A NÁLEZISKA

Vznik opálu nie je dodnes úplne vysvetlený, avšak predpokladá sa, že tento drahokam vzniká za zvýšených teplôt a tlakov z SiO2, ktoré sa uvoľňujú z organických zdrojov (napr. kremité schránky rozsievok) či anorganických zdrojov (napr. silikátové minerály alebo kremeň). SiO2 zložka sa pomaly rozpúšťa v alkalickom prestretí a pri zmene podmienok na kyslé prostredie, znížení teploty a súčasne znížení tlaku sa opätovne kremeň zráža a vzniká opál. Opály sa najčastejšie vyskytujú v horninách ako pieskovec, limonit, ryolit či čadič. Opál má na Mohsovej stupnici tvrdosť 5,5 až 6,5 (1 = najmäkší a 10 = najtvrdší) a index lomu 1,38 až 1,52. Opály sa vyskytujú na niekoľkých miestach sveta, najznámejšie náleziská sú v Austrálii, Peru, Mexiku či Etiópii. Niektoré formy opálu je možné nájsť aj v ČR, napríklad v okolí Křemže v blízkosti Českých Budějovic.

Náušnice opál

ÚPRAVA OPÁLU

Väčšinu opálov (okrem ohnivého opálu) nie je možné brúsiť, preto je tento drahokam upravovaný najmä zaobľovaním, vyhladzovaním a leštením.

HISTÓRIA

Opál bol milovaný najmä starými Rimanmi cca 200 rokov pred Kristom. Rímsky historik Plinus hovoril o opále ako o drahokame všetkých drahokamov. Raz povedal: „Životný oheň rubínu, slávne purpurový ametyst, more zeleného smaragdu, všetky žiariace spoločne v neuveriteľnej zmesi svetla.“ Tiež samotná Kleopatra raz dostala masívny opál od jedného zo svojich milencov.

ÚČINKY OPÁLU

Opálu je v ezoterike prisudzovaná magická moc, ale aj pozitívne účinky na ľudské zdravie a emócie. Ľudia veria v liečivé účinky opálu už stovky rokov. Tento drahokam je údajne schopný liečiť depresie, pomáha liečiť Parkinsonovu chorobu, horúčkovité a infekčné choroby či choroby s obličkami, ďalej dokáže posilniť myslenie a zvýšiť pozitívne vlastnosti. Opál vraj dokonca pomáha svojmu nositeľovi nájsť pravú lásku. Tiež údajne vyvoláva vernosť, lojalitu či spontánne jednanie.

Prsten opál

MÓDA

Opál je veľmi luxusný, ale aj módny šperk. Farby opálu doplnia každý outfit, nech už spoločenský do práce, alebo aj športový. Hodí sa k rifliam, šatám a oživí každý jednoduchý model. Aj Vy si jeho krásu a farbu zamilujete. Hlavnou úlohou opálu je Vás ozdobiť.

UPOZORNENIE

Opál nie je dobré vystavovať priamemu slnku (napr. pri opaľovaní), keďže obsahuje určité percento vody a mohlo by dôjsť k narušeniu jeho štruktúry.